1830 İhtilali

1830 İhtilali Nedir, Sebepleri ve Sonuçları

1830 İhtilali genel anlamda tüm Avrupa’yı etkileyen bir gelişmedir. Bu ihtilal ilk olarak Fransa’da başlamıştır. Sebebi ise Fransa’da 1824 yılında 18. Louis’in yerine Charles isminde bir kral geliyor ve bu kral 1824 yılından 1830 yılına kadar 6 yıllık süreç içerisinde yavaş yavaş meclisi yok saymaya başlıyor mutlak bir güç gibi davranıyor. Fransa’daki ihtilali yine burjuva sınıfı başlatıyor ve yine arkasına tüm halk kitlesini topluyor amaçları ise kralın mutlak güç gibi davranmasının önüne geçmektir. Fransa’daki isyancılar amaçlarına ulaşıyorlar ve başarılı oluyorlar.

1830 İhtilallerinde İtalya, Belçika ve Polonya’nın amaçları ise bağımsız olmaktır. İçlerinden sadece Belçika başarılı olmuşur ve bağımsızlık kazanmıştır. Bunun sebebi ise İngiltere, Fransa gibi ülkeler Hollanda’ya yardım edemiyorlar çünkü kendi içlerindeki sorunlar ile uğraşıyorlar. İtalya ve Polonya başarısız olmuştur.

Bu İhtilal İtalya için başarısız bir girişim olmasına rağmen İtalya’da bağımsızlık ve milliyetçilik fikri gelişmeye devam ediyor. İtalya için her başarısızlık, bağımsızlık yolunda bir basamaktır.

1830 İhtilali Avrupa’yı resmen ikiye bölüyor desek yanlış olmaz. Anayasal monarşi ile yönetilen İngiltere ve Fransa bir blokta yer alırken; Avusturya, Rusya ve Prusya mutlak monarşi bloğunda yer almıştır.

Related Posts

Patrici Pleb Mücadelesi Nedir

Patrici Pleb Mücadelesi Nedir?

Patrici – Pleb Mücadelesi Patrici – Pleb mücadelesi Roma’da iki sınıf arasında yaşanan sınıf mücadelesidir. Bu mücadeleyi Roma’da cumhuriyetin ilan edildiği M.Ö. 509 senesinde başlatıp M.Ö. 300…

Patrici Pleb Nedir

Patrici ve Pleb Nedir?

Patrici Nedir? Ne Demektir? Patrici, Roma vatandaşlarının tam hukuklu olan sınıfına verilen isimdir. Roma tarihi içerisinde özellikle Krallık döneminde çok güçlü bir sınıf olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki…

Yüzyıl Savaşları

Yüzyıl Savaşları Nedir? | Nedenleri, Sonuçları

Yüzyıl Savaşları Yüzyıl Savaşları, Fransa ile İngiltere arasında 1337-1453 yılları arasında gerçekleşen savaşlara verilen isimdir. 116 Yıllık bu süreçte Fransa ile İngiltere arasında pek çok savaş gerçekleşmiştir….

Roma Kuruluş Efsanesi Romulus ve Remus

Roma’nın Kuruluş Efsanesi | Aeneas, Romulus ve Remus

Roma ve Kısa Geçmişi Roma şehri İtalya’nın merkezinde Latium bölgesinde yer almaktadır. Geçmişte bir imparatorluğa da adını veren bu şehir kurulduğu tarihten günümüzde önemini sürdürmüştür. M.Ö. 10….

Feodalite Nedir

Feodalite Nedir?

Feodalitenin Oluşumu Feodalite anlayışının yavaş yavaş ortaya çıkışını M.S 395 yılına kadar götürmemiz mümkündür. 395 Yılında Roma İmparatorluğu, Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Ancak bu…

Dördüncü Haçlı Seferi

4. Haçlı Seferi – Nedenleri, Gelişimi ve Sonuçları

4. Haçlı Seferi 4. Haçlı Seferi; Önceki Haçlı Seferleri ile elde edilen kutsal toprakların elden çıkması ve doğudaki üstünlüğün Müslümanların eline geçmesi sonucu düzenlenen Haçlı Seferidir. 4….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir