Haçlı Seferlerinin Sonuçları

Haçlı Seferlerinin sonuçları öncesi kısaca Haçlı Seferleri nedir hatırlamakta fayda var.
Haçlı Seferleri, Papa’nın isteği ve çeşitli vaatleri sebebiyle Orta Doğu coğrafyasına özellikle Müslümanların elinde bulunan Kudüs üzerine yapılan hareketlere ve akınlara verilen bir isimdir.

Haçlı Seferlerinin Genel Sonuçları

* Doğu ile Batı medeniyetleri yakınlaşmıştır. Batı, Doğuyu yakından tanıma fırsatı bulmuştur.

* Haçlı Seferleri ile pek çok bilim, teknik ve diğer gelişmeler Avrupa’ya taşınmıştır.

* Doğu ile Batı arasındaki çatışma daha da derinleşmiştir.

* Doğu ile Batı Hristiyanları arasındaki ayrılık da derinleşmiştir.

* Orta Doğu’daki gayrimüslim nüfus azalmıştır, yerli nüfusu artmıştır.

* Bu seferler sonucunda Kilisenin otoritesini arttırması hedeflenirken, Kilisenin otoritesi azalmıştır. Skolastik düşünce zayıflamıştır. Papa insanlara Doğu’nun zenginliğini vaat etmişken insanlar bu seferler sonucu sefalet içinde geri döndüler. Kiliseye olan güven de sarsılmıştır diyebiliriz.

* Akdeniz ticareti yeniden canlandı ve önem kazandı.

* Şehirli nüfusu artış gösterirken kırsal nüfus azalmıştır.

* Bu seferler ile Avrupalılar, İslam Dünyasındaki düşünürleri de öğrenmişlerdir. Avrupa’da çeviri faaliyetleri başlamıştır.

Related Posts

Patrici Pleb Mücadelesi Nedir

Patrici Pleb Mücadelesi Nedir?

Patrici – Pleb Mücadelesi Patrici – Pleb mücadelesi Roma’da iki sınıf arasında yaşanan sınıf mücadelesidir. Bu mücadeleyi Roma’da cumhuriyetin ilan edildiği M.Ö. 509 senesinde başlatıp M.Ö. 300…

Patrici Pleb Nedir

Patrici ve Pleb Nedir?

Patrici Nedir? Ne Demektir? Patrici, Roma vatandaşlarının tam hukuklu olan sınıfına verilen isimdir. Roma tarihi içerisinde özellikle Krallık döneminde çok güçlü bir sınıf olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki…

Yüzyıl Savaşları

Yüzyıl Savaşları Nedir? | Nedenleri, Sonuçları

Yüzyıl Savaşları Yüzyıl Savaşları, Fransa ile İngiltere arasında 1337-1453 yılları arasında gerçekleşen savaşlara verilen isimdir. 116 Yıllık bu süreçte Fransa ile İngiltere arasında pek çok savaş gerçekleşmiştir….

Roma Kuruluş Efsanesi Romulus ve Remus

Roma’nın Kuruluş Efsanesi | Aeneas, Romulus ve Remus

Roma ve Kısa Geçmişi Roma şehri İtalya’nın merkezinde Latium bölgesinde yer almaktadır. Geçmişte bir imparatorluğa da adını veren bu şehir kurulduğu tarihten günümüzde önemini sürdürmüştür. M.Ö. 10….

Feodalite Nedir

Feodalite Nedir?

Feodalitenin Oluşumu Feodalite anlayışının yavaş yavaş ortaya çıkışını M.S 395 yılına kadar götürmemiz mümkündür. 395 Yılında Roma İmparatorluğu, Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Ancak bu…

Dördüncü Haçlı Seferi

4. Haçlı Seferi – Nedenleri, Gelişimi ve Sonuçları

4. Haçlı Seferi 4. Haçlı Seferi; Önceki Haçlı Seferleri ile elde edilen kutsal toprakların elden çıkması ve doğudaki üstünlüğün Müslümanların eline geçmesi sonucu düzenlenen Haçlı Seferidir. 4….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir